Najnowsze szkolenie Scrum.org to Professional Scrum Product Owner Advanced!

Jak sama nazwa wskazuje, jest to zaawansowane szkolenie dla Product Ownerów, zatem jest to pogłębienie tego, co mogliście wstępnie doświadczyć na szkoleniu Professional Scrum Product Owner. Szkolenie było przygotowywane i testowane już od jakiegoś czasu. Miałam przyjemność znaleźć się w grupie tzw. "beta-testerów".

Warsztat urzekł mnie unikalnymi tematami, jakże ważnymi w roli Product Ownera. Struktura szkolenia opiera się na postawach Product Ownera, gdzie analizuje się i praktykuje wszystkie możliwe aspekty pracy z organizacją i klientami/uźytkownikami.

Course Logo PSPO-A

Dlaczego zaawansowany Product Owner?

Przede wszystkim nie było takiej oferty na rynku. Do tej pory jedynie Professional Scrum Master doczekał się formy zaawansowanej (PSM II) i uważam, że to szkolenie wiele dobrego wniosło Scrum Masterom. Podobnie jest z Professional Scrum Product Owner Advanced. Rozwija ono zarówno wiedzę, postawy i umiejętności Product Ownerów. Pokazuje im, jak można pracować z organizacją, jak ta ważna rola wykracza poza ramy Scruma. Na tym szkoleniu dzielę się osobistymi doświadczeniami m.in. ze zwinnymi kontraktami czy strategiami finansowania oraz walidowaniem hipotez.

Jaka jest różnica pomiędzy PSPO i PSPO Advanced?

PSPO pokrywa następujące zagadnienia (wybrane):

 • podstawy zwinności
 • framework Scrum
 • podstawy wizji i strategii produktu
 • podstawy strategii “releasowania”
 • value-driven development

PSPO Advanced pokrywa następujące zagadnienia (wybrane):

 • solidne poszerzenie tematu strategii biznesowej i wizji
 • postawy Product Ownera
 • strategie produktowe
 • strategie finansowania
 • kontrakty
 • walidacja hipotez
 • zarządzanie interesariuszami
 • pogłebiony temat value driven

Nie oznacza to, że szkolenie pierwsze Professional Scrum Product Owner jest gorsze! Jest po prostu inne, dopasowane do etapu rozwoju w roli Product Ownera. Jest dla każdego, ponieważ zawiera moduły wprowadzające w temat zwinności i Product Ownershipu, frameworka Scrumowego. Na zaawansowanym szkoleniu tych tematów już nie omawiamy.

Co konkretnie jest ćwiczone?

W czasie szkolenia poruszane są tematy, które do tej pory nie były pokrywane żadnym innym szkoleniem w takim zestawieniu, a są ważne w efektywnym pełnieniu roli Product Ownera. Wspomniane zagadnienia, to m.in. zwinne kontrakty, strategie finansowania, walidowanie hipotez, zarządzanie interesariuszami, postawy Product Ownera (zarówno pożądane, jak i niepożądane). Wszystko po to, aby przynosić klientom/użytkownikom, produktowi, organizacji jeszcze większą wartość.

Warsztat przeznaczony jest dla osób z minimum rocznym doświadczeniem w pracy w Scrumie nad produktami. Na szkoleniu nie ma już dyskutowania o samym frameworku Scrumie, podstawach, rolach w Scrumie, eventach, tłumaczenia złożoności. Zakładamy, że to już znacie. Przychodzicie z co najmniej rocznym bagażem doświadczeń, często z certyfikatem PSPO I, zatem można przejść od razu do głębszych tematów.

Na szkolenie Professional Scrum Product Owner Advanced zapraszam przede wszystkim Product Ownerów, Product Managerów, Scrum Masterów oraz Agile Coachów. Ponadto mile widziane są wszystkie te role, które wspierają zarządzanie produktem w Scrumie.

Po szkoleniu każdy uczestnik otrzymuje voucher na egzamin PSPO II oraz 40% zniżki na PSPO III.

Pierwsze publiczne szkolenia odbyły się w Krakowie, Warszawie, Utrechcie oraz w wersji wirtualnej. Terminy, zapisy i szczegóły znajdują się tutaj.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

More To Explore

Risk

Managing Risk with Scrum

Product development in a complex environment always poses some risks due to their unpredictable, uncertain nature. There are numerous types of uncertainties like business, market, technology, architecture, integration, currency, financial, marketing and hundreds more.
Facing a large number of risks while delivering products seems to be a standard. And it is. It is common and natural. All we need to do is to manage risk.

Read More »
Scroll to Top